Ukraina alistas valitseva Euroopa meistri ja pääses EM-ile, Kosovo suure saavutuse lävel

Esmaspäeval toimunud EM-valikmängudes pidi 2016. aasta Euroopa meister Portugal tunnistama võõrsil Ukraina paremust. Maailmameister Prantsusmaa ei saanud samuti võitu kätte.

Ukraina asus kohtumist juba kuuendal minutil juhtima Roman Jaremtšuki tabamusest ning Andrei Jarmolenko suurendas 27. minutiks eduseisu. Taras Stepanenko punase kaardi järgselt sai Cristiano Ronaldo küll kaotusseisu 1:2 peale vähendada, aga enamaks Portugal suuteline ei olnud. Seitsme vooruga 19 punkti kogunud Ukraina tagas B-alagrupis koha Euroopa meistrivõistlustele. Teise koha peale käib veel heitlus Portugali ja Serbia vahel, kellel kirjas vastavalt 11 ja kümme punkti. Järgneb Luksemburg nelja ja Leedu ühe punktiga, kellest viimane andis Serbiale lahingu ja kaotas mängu 1:2.

A-alagrupis ei jätnud Inglismaa mingit võimalust võõrsil Bulgaariale, kellele löödi võrku kuus palli, millest kaks said enda nimele nii Ross Barkley kui ka Raheem Sterling. Küll aga pakkus Kosovo koondis järjekordse üllatuse, kui alistati 2:0 Montenegro ja saadi alagrupis kirja kolmas võit. EM-piletid pole kaugeltki veel jagatud, sest viieliikmelises alagrupis on Inglismaa esikohal 15 punktiga, Tšehhi asub teisel kohal 12 ja Kosovo kolmandal 11 punktiga, kusjuures Kosovol on järgmine mäng just Tšehhiga. Lootused finaalturniirile jõuda on kustunud Montenegrol ja Bulgaarial, kellel ette näidata kolm punkti.

Tuline vastasseis leidis aset H-alagrupis, kui Prantsusmaa võõrustas Türgit. 2018. aasta maailmameistrid pidid avaväravat ootama 76. minutini, mil vahetusest sekkunud Oliver Giroud viis omad ette. Kaua rõõmustada ei saadud, sest kõigest kuus minutit hiljem suutsid türklased Düsseldorfi Fortuna kaitsemängija Kaan Ayhani abiga viigistada ja lõpuks läksidki punktid jagamisele. Kuna 8. juunil kaotasid prantslased Türgile võõrsil 0:2, on omavaheliste mängude põhjal alagrupis esikohta hoidmas Türgi 19 punktiga ning Prantsusmaa on teine. Konkurentsis on veel ka 15 punktiga Island, Albaanial on kirjas 12 ning Andorral ja Moldoval mõlemal kolm punkti.