Portugal ees, EM-i võitja Itaalia järel – ehk MM-ile otsepääs käis Euroopa gigantidele üle jõu

Viimastel päevadel on järjepanu selgunud meeskonnad, kes pääsevad otse 2022. aasta Kataris toimuvale MM-finaalturniirile. Kui koha on seal taganud mitmed oodatud favoriidid, nagu Inglismaa, Hispaania, Prantsusmaa, Saksamaa ja Belgia, siis vastavalt pühapäeval ja esmaspäeval said paraja šoki osaliseks Portugal ning Itaalia.

2016. aasta EM-i võitja Portugal võõrustas A-alagurpi viimases kohtumises Serbia koondist, kelle vastu oleks piisanud ka viigist, et tagada koht MM-il. Portugali jaoks algas kõik suurepäraselt, kui juba teisel minutil viis Renato Sanches omad juhtima. Poolajale siiski eduseisus minna ei saadud, sest 33. minutil lõi serblaste kasuks viigivärava viimastel hooaegadel Amsterdami Ajaxi särgi suurepärast mänguvormi näidanud Dušan Tadic. Portugal hoidis pikalt 1:1 seisu ning kõik näiski olevat kontrolli all, aga normaalaja viimasel minutil tabas meeskonda kollaps, mil Serbia koondis kombineeris Tadici ja Fulhami ründemehe Aleksandar Mitrovici esituses 2:1 võiduvärava ning ka selgelt löödud Cristiano Ronaldo ei suutnud ülejäänud aja jooksul vastase väravat enam ohustada.

Ootuspäratu õhtu oli esmaspäeval ka suvel Euroopa meistriks kroonitud Itaalial. C-alagrupi eelviimases voorus tegid itaallased koduplatsil 1:1 viigi Šveitsiga, kusjuures üleajal oli Jorginhol suurepärane võimalus omadele 2:1 võit vormistada ent teist korda järjest eksis Londoni Chelsea poolkaitsja just Šveitsi vastu penaltil. See tähendas, et mõlemal koondisel on võrdselt 15 punkti ning Itaalial oli ainus eelis väravate vahe +2.

Šveits võõrustas viimases voorus Bulgaariat ja sai kindla 4:0 võidu. Itaalia pidi aga võõral väljakul mõõtu võtma Põhja-Iirimaaga, keda on teadupärast ka Eesti koondis mõned aastad tagasi mitu korda võitnud, kuigi nüüdseks on põhja-iirlastel kvaliteeti märksa rohkem. Itaalia ei suutnud vastu ootusi väravat lüüa ning mängu parim võimalus oli üleminutitel hoopis kodumeeskonnal, kui Itaalia väravavaht Gianluigi Donnarumma tegi trahvikastist välja tulles eksimuse, mis lubas Charlton Athleticu ründajal Conor Washingtonil palliga itaallaste värava suunas liikuda, kus polnud enam väravavahti postide vahel seismas. Washingtoni löök penaltipunkti lähistelt aga ebaõnnestus ning külaliste keskkaitsja Leonardo Bonucci oli palli viimasel hetkel oma valdusesse saanud. Sellest hetkest alates vajas Itaalia endiselt kahte väravat, et Šveitsi ees koht MM-ile tagada, kuid samal ajal lõi Šveits hoopis ise neljanda tabamuse.

Itaalia ja Portugal peavad nüüd lootma play-off’ile. Koos nendega on MM-ile üritamas veel pääseda Rootsi, Šotimaa, Venemaa, Poola ja Põhja-Makedoonia. Teisipäevaste viimaste alagrupimängudega selgub, kas play-offi saavad veel ka Soome või Ukraina, Wales või Tšehhi ning Türgi või Norra.