fbpx
Close

Sheffield United – maailma vanim staadion; Diego Maradona ja klubi, kelle hiilgeajad jäid 19. sajandisse

Avatar

Sheffield United. Foto: Reuters/Scanpix

Sel hooajal pärast 12-aastast eemalolekut taas Premier League’i tõusnud Sheffield United on klubi, millel on ülimalt pikk ajalugu. Eestlasest vutisõbra jaoks on meeskond tuntud kui Mihkel Aksalu leivaisana, kui eestlane 2010-2012 aastatel Kesk-Inglismaal asuvas miljonilinnas väravasuul seisis. Tõsi, küll mitte esikindana, kuid siiski sai nuusutada esiliiga lõhna.

United loodi 1889. aastal ning Bramall Lane, nende kodustaadion, oli selleks hetkeks juba 34 aastat olnud avatud. 1855. aasta 30. aprillil avatud areen on läinud ajalukku kui esimese Inglismaal toimunud jalgpalliturniiri võõrustajana: 9. märtsil 1867. aastal mängisid Youdani karika finaalis Hallam ja Norfolk, mis oli praeguse FA karika eelkäijaks. Võitjaks kroonitud Hallami valduses on ajalooline trofee siiani ning 2014. aastal hinnati selle väärtuseks umbes 120 000 eurot. Klubi esimehe Chris Taylori sõnul pole neil plaanis karikat rahaks teha.

Kas teadsid, et jalgpallilegend Diego Maradona oli väga lähedal Sheffieldi klubiga liitumisele? 1977. aastal kõigest 17-aastane isepäine argentiinlane oli lahkumas Argentinos Juniorsi ridadest Euroopasse, ent inglased ei suutnud nõutud summat kokku ajada. Selle asemel soetati Alejandro Sabella, kes Maradona rahvuskaaslasena pidas Sheffieldis vastu kaks aastat ning 34 aastat hiljem tüüris Argentina koondise MM-finaali.

On klubisid, kelle hiilgeajad jäid selle sajandi esimesse dekaadi. Või 1990ndatesse. Ja siis on Sheffield United, kelle parimad aastad jäid küll üheksakümnendatesse, ent mitte eelmisesse sajandisse: kõrgliiga võideti viimati 1897/98 hooajal, hõbe korjati aasta varem ja hiljem. 1899 võideti FA karikas ning kuigi sama trofee tõsteti pea kohale ja 1902., 1915. ja 1925. aastatel, siis tõeline hiilgeaeg kestis 1897-1900: Eesti Vabariigi sünnini oli 18 aastat, esimese MM-ini kolmkümmend aastat ning planeet Maa oli jäänud puutumata maailmasõdadest.

Kuigi hiilgeajad olid ülimalt ammu, siis on just nemad Premier League’i ajalooraamatutes – 1992. aastal skooris Brian Deane avavoorus Manchester Unitedi vastu, mis oli värskenduse saanud kõrgliiga esimeseks väravaks. Mäng lõppes joovastava 2:1 võiduga, ajades (toona lihtsalt) Alex Fergusoni näost punaseks.

Klubi üleminekurekord pärineb 2009. aastast, kui teeniti kahe inglase eest kokku umbes kümme miljonit naela: üks neist on praeguseks võitnud kahel korral Premier League’i ja mänginud MM-il poolfinaalis, teine naudib stabiilset mänguaega esiliigas Swansea ridades. Sheffield tegi kümme aastat tagasi rahaks Inglismaa koondise äärekaitsja Kyle Walkeri ning Kyle Naughtoni, kui mõlemad siirdusid kõrgliigasse Tottenhami ridadesse.

scroll to top