Karm, aga tõsi: Holland pani Eesti koondise konkreetselt paika; Läti lõpetas pika kaotusteseeria vägeva võiduga

Giorginio Wijnaldum. Foto: AFP/Scanpix

2020. aasta Euroopa meistrivõistluste viimastes valikmängudes oli võistlustules ka Eesti koondis, kuid võõrsil jäädi Hollandile kindlalt alla. Alagrupikaaslane Saksamaa alistas probleemideta Põhja-Iirimaa, lõunanaaber Läti teenis aga üllatusvõidu.

Liverpooli keskväljamees Georginio Wijnaldum viis Hollandi juba kuuendal minutil juhtima ning 19. minutil suurendas Bournemouthi keskkaitsja Nathan Ake eduseisu kahele. Omajagu pealelööke suutis ka Eesti teha, millest parim Erik Sorgalt, kuid teisel poolajal lõid võõrustajad veel kolm, millest kübaratriki sai kirja Wijnaldum ja viimane värav kanti AZ Alkmaari ründaja Myron Boadu nimele. Üleminutitel oli Eestil hea võimalus auvärav ära lüüa, kuid Konstantin Vassiljevi löögi suutis vastaste väravavaht Jasper Cillessen püüda.

Saksamaa juhtis poolajaks 2:1 Põhja-Iirimaa vastu ja teenis lõpus 6:1 võidu. Alagrupis saavutati Hollandi (19 punkti) ees esikoht 21 punktiga. Põhja-Iirimaa jäi kolmandaks 13 punktiga, järgnes Valgevene nelja ja Eesti ühe punktiga.

G-alagrupis sündis aga selle valiksarja üks suurimaid üllatusi. 2018. aasta 2. juunil Eesti koondise 1:0 alistanud ja sellest ajast peale võiduta olnud Läti suutis lõpuks nukra seeria lõpetada. Koduplatsil oldi vastamisi finaalturniirile pääsu taganud tugeva Austriaga, kelle üle teeniti 1:0 võit. Ainsa värava lõi 65. minutil kaitsemängija Marcis Ošs, kes pallimas Šveitsi kõrgliigas Neuchateli Xamax’ meeskonnas.

E-alagrupis olid edasipääsu nimel võitlemas veel Wales, Slovakkia ja Ungari. 2:0 võidu said kirja Slovakkia ja Wales, kui oldi paremad vastavalt Aserbaidžaanist ja Ungarist. Horvaatia oli edasipääsu 17 punktiga juba kindlustanud ning teiseks platseerus 14 punktiga Wales. Slovakkia lõpetas kolmandana 13 punktiga, järgnes Ungari 12 ja Aserbaidžaan ühe punktiga.