ANALÜÜS: Mis läks Leicesterist suuska saanud peatreeneril valesti?

AS Monaco legend, Lyoni, Nice’i ja seejärel Premier League’is Southamptonit juhendanud Claude Puel jõudis võidukat Leicesterit juhendada poolteist aastat. 57-aastane prantslane võttis tööposti üle ajutiselt lootsilt Craig Shakespeare’ilt, kes viis tiimi Meistrite liiga veerandfinaali.

Asi hakkas käärima juba aasta tagasi, kui liigakarika veerandfinaalis Manchester City vastu istutas juhendaja pingile staarid Jamie Vardy ja nüüdseks Citysse liikunud Riyad Mahrezi. Sel hooajal kaotati taas Cityle ja taas veerandfinaalis. Ja jälle andis ta staaridele puhkust. Talle heideti ette võimetust konkureerida vähemaltki karikates, sest lõppude lõpuks pole vahet, kas liigas võetakse 9. või 11. koht.

Sel hooajal oli liigas esimesel poolaastal kõik veel korras, kui 2019. aastasse mindi seitsmendana ning aasta esimesel päeval tehti tuul alla Evertonile. Seejärel on seitsme mängu jooksul võetud vaid üks viik ning kuus kaotust. Laguneti nii väljalangemise piiril vaevleva Southamptoni vastu koduplatsil ning valus löök oli 3:4 kaotus Wolvesile, kus vastased said magusad kolm punkti viimase sekundi väravast. Aga vaip läks jalge alt FA karikasarjas, kui kolmandas ringi jäädi alla neljanda liigas mängivale Newportile.

Pueli läbisaamine klubi tähtedega polnud kiita ning teda kritiseeris nii Jamie Vardy, kes andis mõista, et peatreeneri mängustiil ei sobi talle ja tekitas frustratsiooni ning avalikult tegi kriitikat ka kiipri Kasper Schmeicheli isa Peter, kes ei pidanud Pueli selleks juhendajaks, kes suudaks tiimist maksimumi välja pigistada. Taanlase meelest on Leicesteris piisavalt kvaliteeti, et kuuluda liigas esiviisikusse.

Kas mäletate seda võidukat Leicesterit, kus üliohtlikud kontrarünnakud lõid tiimidel jalad alt? Puel aga otsustas muuta tiimi palli hoidvaks ja see ei sobinud karvavõrdki. Kui prantslane pidi tugevamate tiimide vastu oma jäärapäist mõttelaadi muutma ehk kontrarünnakuid viljelema, läks tiimil hästi. Aga ta tegi seda harva.

See statistika näitab kenasti ära, et kvaliteet > kvantiteet. Tähtis pole palli hoida, vaid see, mida palli vallates teha suudad ning kuidas seda ära kasutad. 50% ja rohkem pallivaldamist on toonud neile kaheksa kodumänguga vaid ühe võidu. Kui vähem, siis on viiest mängust võidetud kolm.