fbpx
Close

Endine tippkohtunik Collina: VAR on aidanud selgeid eksimusi vältida, aga…

Avatar

Pierluigi Collina. Foto: imago images/Scanpix

FIFA kohtunike juht ja varasemalt ka ise kõrgel tasemel mänge vilistanud itaallane Pierluigi Collina kiitis videokohtuniku süsteemi VAR-i, mis on aidanud tegevkohtunikel hulganisti eksimusi vältida, kuid samas arvas, et inimest ei asenda tehnoloogia jalgpalliväljakul kunagi.

“VAR-i eesmärgiks polnud eemaldada vaidluskohti, vaid selgeid eksimusi, mis mõjutanuks tulemust ning seeläbi ka kogu mängu kulgu. Arvan, et see eesmärk on saavutatud. Lõpuks otsustavad ikkagi kohtunikud, kas suluseisu olukord on aktiivne või passiivne. VAR saab teha ainult seda, et anda talle märku võimaliku suluseisu kohta. Olukordade tõlgendus on üks osa reeglistikust. Kuigi olukorrad võivad olla sarnased, siis ei saa need kunagi olla identsed. Me lihtsalt peamegi aktsepteerima, et olukordade puhul on erinevad vaated. Tehnoloogia aitab, kuid see ei saa kunagi asendada inimese osakaalu. Käega mängus on sama. Soovitame, et tegemist on penaltiga, kui käsi on tõstetud õlast kõrgemale, kuid tõdesime, et see pole ilmtingimata põhiteema. Kohtunik peab uuesti olukorda hindama ning tema tõlgendus saab otsustavaks,” rääkis Collina ajalehele La Gazzetta dello Sport vahendusel.

FIFA on parasjagu katsetamas automaatset suluseisu teavitust 2022. aasta MM-finaalturniiri tarbeks, et olukorra lõpphinnanguni jõudmise protsessi VAR-i meeskonnas kiirendada. Samas ei lahendavat see debatti, mis käib Inglismaal. Nimelt nähti alles hiljuti, kuidas Tottenham Hotspuri 1:1 viigimängus Southamptoni vastu fikseeriti Harry Kane’ile praktiliselt olematu suluseis.

“Saab olema 10-12 kaamerat, mis analüüsivad mängija keha 29 punkti 50 korda sekundi jooksul. Tarkvara analüüsib andmeid reaalajas, et arvutada välja ideaalne ajahetk, mil palli mängiti ja teatud arvu mängijate ideaalne positsioon. Lahendus koosneb ka võrgustikest, et teha suluseisu asend selgeks. See saadetakse edasi VAR-ile, mis saab nii sekundite jooksul informeerida peakohtunikku, kas tegemist võib olla suluseisuga. Kindlasti saab see olema palju kiirem kui tänasel päeval.”

Jutte on olnud ka täiesti teisest vaatenurgast, mis kaotaks üldse videokohtunikud ära. Collina pole sellest aga vaimustuses. “Kui saaks ajas tagasi minna ning väljakul taas õigust mõista, siis meeleldi teeksin seda VAR-i kaasabil. Paljudel kohtunikel jäid tähtsad võimalused saamata, et parandada vigu, mis oleks võtnud vaid loetud sekundid aega otsustamiseks. Miks loobuda sellisest tähtsast ohutusvahendist? See pole loogiline. Me peaksime püüdma kõvasti vältida vajadust tehnoloogia järele. Kohtunikud õpivad, treenivad, teavad meeskondi ja mängijaid, kellega neil tuleb tööd teha. Kõik see aitab neil vähem vigu teha, aga kuna keegi pole eksimatu, siis saame vajadusel paluda abi VAR-ilt. Kuid see juhtub pärast, mitte enne,” lõpetas 61-aastane Collina, kes viimati vilistas 2005. aastal.

scroll to top