fbpx
Close

EKSKLUSIIV: Mart Poom on Sunderlandi elav legend, kes muutis ühe väikse fänni elu

Avatar

"Õpetaja ja õpilane. Karl Jakob Hein treenis enne Arsenali siirdumist aastaid Mart Poomi käe all Männiku staadionil." | Foto: Siim Semiskar

Mart Poom on eestlane, kes avas akna Euroopa tippjalgpalli ning kelle 13 aasta pikkune periood Inglismaal seadis eeskuju mitmetele noortematele mängumeestele. Nüüd on Liverpooli särki jõudnud kanda Ragnar Klavan; Fulhami noortesüsteemis sai proovida Mattias Käit ning Suurbritannias tekitasid mõningat elevust nii Tarmo Kink kui Henrik Ojamaa. Kuid Poom saavutas miskit erakordset; miskit, mida tema sissetallutud rada käinud ei ole veel suutnud: mängida end kohalike poolehoidjate südametesse ning jääda sinna aastateks, kui mitte kümneteks.

Poomi aega Inglismaal võib liigitada kolmeks: põhimeheks saamine Derby Countys, ikooniline Poominaator Sunderlandis ning Meistrite liiga hõbemedali kaela saamine Arsenalis. Kui Klavanil ripub auhinnakapis samasugune medal, siis Sunderlandis tehtu osas peab meie vutiajaloo parim keskkaitsja Poomi ees mütsi maha võtma.

Jalgpall24 uuris Sunderlandi fännidelt, millised mälestused on neil kolm hooaega Mustade Kasside leeris pallinud Poomi osas on ning millise sõnaga teda meenutatakse. Kui võrdluseks tuua Tarmo Kingi aeg Middlesbroughis, kus poolehoidjad olid tema suhtes pigem kriitilised ja seadsid vasakujalgse ääre oskused kahtluse alla, siis Lõvide kasvandiku tasemes ei kahelnud keegi.

“Poomy oli briljantne; Poominator on legend; Austrial oli Terminaator, Sunderlandil ja Eestil Poominaator – ta teinuks Arnoldile iga kell tuule alla,” on vaid mõned mõtted, mida suured fännid meie endise esinumbri kohta ütlesid. “Olen üpris kindel, et tema pea oli latist kõrgemal, kui ta palli puutus,” meenutati legendaarset väravat, mis ta üleminutil eksklubi Derby County väravasse kõmmutas.

Fännid jätkasid kiidulaulu Mardile: “Me ei unusta teda kunagi; ta on legend, kes kihutas sellise kahurikuuli peaga võrku; ta skooris mu esimesel võõrsilmängul SELLISE värava; fantastiline väravavaht, kes lõi SELLE värava Derby vastu, mille järel lõpetasin ma 15 rida oma kohast väljaku pool, ma ei unusta seda päeva mitte kunagi.”

Kuid Mart tegi miskit hoopiski erilisemat – midagi sellist, mis toona meediasse ei jõudnudki. Sunderlandi fänn Christie käis koos oma poja Thomasega mänge vaatamas. Poisipõnni lemmikuks oli just Poom, kuid toona ei saanud fännipoest või klubilt lastele mõeldud väravavahisärki osta. Väike Thomas aga soovis Poomi nimega särki enda jõulukingiks ning Christie kirjutas enne pühi eestlasele.

“Palusin tal uurida, kas äkki on kuidagi võimalik tema nimega väravavahisärki saada, sest poeg mitte midagi muud kui seda särki jõulukingiks ei tahtnudki. Mart vastas väga soojalt ja vabandas, et ei saa selle särgi osas aidata, kuid ta saatis mulle tavalise mängusärgi, jõulukaardi ning tema väravavahikindad, millel oli Mardi autogramm peal,” rääkis liigutatud fänn Jalgpall24le. “Ta on tõeliselt eriline inimene. Taseme poolest julgen öelda, et Sunderlandi läbi aegade viie parima kiipri seas on ka Mart,” lisas Christie.

Mart Poomi autogrammiga väravavahikindad, mis Sunderlandi fänniperet liigutasid. Väiksest Thomasest on kasvanud 13 aastaga täismees. Foto: Erakogu
scroll to top