Eesti võrkpallikoondislased Oliver Orav (23) ja Denis Losnikov (24) kuuluvad Maarjamaa mitmekülgsemate sportlaste hulka. Oma põhiülesannete ehk spordi ja täiskohaga töö kõrvalt on viimase aasta jooksul välja töötatud uuelaadne treeningpäevikute-platvorm MuvBud, millega loodetakse juba selle aasta sees Eesti sportlaste edule kaasa aidata.
Rakenduse loomise idee tekkis noormeestel aasta aega tagasi isikliku mure kaudu.
“Kuna teenin kolme jumalat ehk teen sporti, töötan ja õpin, on mul kogu aeg olnud raskusi aja planeerimisega,” räägib Swedbankis IT-arendajana töötav Orav. “Internetist leiab küll mitmeid treeningute jälgimise lahendusi, kuid need kõik on suunatud individuaalalade sportlastele. Meie lõime aga keskkonna eelkõige just võistkonnaalade sportlasi silmas pidades.”
“Eestis on nii palju potentsiaalseid tulevikutähti, kuid tippu jõuavad neist lõpuks kahjuks väga vähesed. Me ei plaani mingit revolutsiooni teha, vaid tahaksime olla lihtsalt mõne tulevikutegija eduloos pisike osa,” lisab meediaagentuuris Mindshare töötav Losnikov.
Lühidalt öeldes koondab uus platvorm endasse kõik ühe treeninggrupi jaoks olulise info, alustades treeningplaanidest ja lõpetades spordipsühholoogiaga.
“Praegu kasutame meeskonnas emaili, excelit, tavalist ruudulist vihikut ja Facebooki, et kõik treeningutega seotud asjad aetud saaks,” toob Rakvere Võrkpalliklubi esindav Losnikov näite elust enesest. “MuvBudis on aga kogu oluline info hõlpsasti leitavana koos: plaanid, treeningud, testide tulemused, treeneri tagasiside, meeskonnasisene suhtlus ning fotod ja videod. Näiteks kui treener muudab treeningu algusaega, siis annab rakendus sellest kõigile mängijatele kohe teada. See veebisait sobib ühtemoodi nii tippklubidele kui harrastajatele.”
“Umbes 80 protsenti sportlastest ei täida treeningplaani, tean seda Audentese spordigümnaasiumi näitel omast käest. Ent meie rakendust kasutades poleks tegu enam tüütu plaani täitmisega. Tänu uuelaadsetele lisafunktsioonidele loodame treeningpäevikuga tekitada sportlastes hoopis lisamotivatsiooni oma tegemiste vastu. Soovime muuta iga nende sammu läbimõeldumaks, et vigade tegemist ennetada,” lisab Orav, kes on tänavu olnud nii Tallinna Selveri kui ka kogu Credit24 Meistriliiga üks säravamaid ründajaid.
Mis võiks olla lisaks võistkonnaaladele keskendumisele veel MuvBudi eeliseks teiste maailmakuulsate virtuaalsete treeningpäevikute ees?
“Mirko Fasini ja Kristel Kiens,” kõlab kiire vastus. Eesti võrkpallikoondise füüsilise ettevalmistuse treener Mirko Fasini töötab nimelt uue platvormi tarbeks välja spetsiifilist treeningute analüüsimise süsteemi ning endine rannavõrkpallur ja nüüdne spordipsühholoog Kristel Kiens teeb sama oma erialal, et rakendust kasutavad sportlased leiaksid endis vaimse tasakaalu.
Olgugi et MuvBudi lõppversiooni kallal tehakse viimaseid jõupingutusi, on rakenduse esialgset versiooni asunud juba katsetama Audentese spordigümnaasiumi korvpallurid.
“Kogu Indrek Visnapuu ja Rauno Pehka treeninggrupp kasutab alates jaanuarist MuvBudi,” ütleb Orav. “Visnapuul ja Pehkal oli väga lihtne mure: nädalavahetuseti, kui mängijad olid Tallinnast väljas oma kasvatajaklubide juures, pidid nad iga mängija käest uurima, millega nende päevade jooksul tegeleti. MuvBudi abiga tekkis neil nüüd aga mängijatest põhjalik ülevaade, kus on kirjas kõik nende tegevused. See aitab treeneril tööd lihtsamaks muuta ja ühtlasi osutada iga mängija puhul konkreetsetele punktidele, kus on järeleaitamist vaja. Kui kõik läheb plaanipäraselt, võtab uuest õppeaastast MuvBudi kasutusele kogu Audentese spordigümnaasium.”
Küsimusele, ega projekti edukaks osutumise korral Orav ja Losnikov ometi võrkpallikarjäärile joont alla plaani tõmmata, järgneb tugev naer. “Vastupidi! Kui MuvBud peaks populaarseks saama, siis võiksin päevapealt välismaale mängima minna ega peaks tegema otsuseid rahast lähtuvalt,” ütleb Orav.
Tänaseks on juba avatud MuvBudi tutvustav lehekülg, kus iga huviline võib liituda uudiskirjaga. Esimesed tuhat uudiskirjaga liitujat saavad lähitulevikus välja tulevat rakendust kasutada esimesed pool aastat tasuta. Ennustatavaks kuutasuks hakkab MuvBud’il olema kümme eurot. Uudiskirjaga saab liituda siin.