Premier League nägi suvel viite 60 ja rohkem miljonit eurot maksvat üleminekut, millest kaks olid maailmarekordit tähistavad ostud. Novembrikuu koondisepausi alguses ning 12 mänguvooru hiljem vaatame, kes on enda hinnalipikut juba tõestanud, kes on pettumust valmistanud ja keda on veel raske hinnata.
Kepa Arrizabalaga, liitudes 23-aastane, Bilbao Athleticust Chelseasse
Maailma kalleim väravavaht oli Chelsea viimase minuti ost, kuna endise esikiipri Thibaut Courtois’ soov liituda Real Madridiga muutus reaalseks augustikuus. Kui belglane Inglismaa tolmu jalge alt pühkis, jäi sinisärkidel veidi aega asenduse leidmiseks ning aastake tagasi ka Reali radaril tiirlenud hispaanlane osutus valituks. Bilbao ei soovinud oma talenti kergekäeliselt müüa ning 80 miljoni eurone väljaostuklausel kuulus tasumisele.
16 mängu Chelsea ridades pole Kepat veel kaotusekibedust tundma pannud. Iga teine mäng on ta suutnud enda puuri puhtana hoida ja kohanemine uue liigaga on olnud üpris kiire. Kui rahvuskaaslane David De Gea Inglismaale tuli, siis temal läks kohanemiseks aega üle aasta; baskimaalane Kepa aga tunneb end Chelsea päästjana väga mugavalt.
Alisson, liitudes 25-aastane, AS Romast Liverpooli
Enne Kepat Premier League’i liikunud ja maailma kalleimaks väravavahiks tõusnud Alisson oli Liverpooli jaoks hirmtähtis täiendus. Pärast Simon Mignolet’ ja Loris Kariuse seiklusi väravasuul oli vaja kedagi, kes kaitseliini rahu ja kindlust tooks. Itaalias näitas brasiillane enda taset ja hoidis Meistrite liiga veerandfinaali korduskohtumises Barcelonat ning Lionel Messit kuival, aidates tiimi esmakordselt poolfinaali.
Ka MM-il oli tema koondise esinumber, seljatades läinud hooajal Cityga liitunud ja Premier League’i meistriks tulnud Edersoni, mis näitab mehe taset. Alisson on teinud kaasa kõik liigakohtumised ning seitse korda on hoidnud ta enda puuri puhtana, jagades esikohta just Edersoniga. On näha, et ‘Pool on muutunud kaitses kordades kindlamaks ning nüüd seisab väravasuul mees, keda saab usaldada.
Fred, liitudes 25-aastane, Donetski Šahtarist Manchester Unitedisse
Brasiilia koondislane tõusis läinud hooajal Manchester City radarile, ent mängija otsustas just Jose Mourinho pärast (nii ta väidab) liituda Unitediga. Saab öelda, et poolkaitsja vajab uue liigaga veel harjumist, ent kes praeguses Unitedis ei vajaks? Peatreener pole veel selgeks saanud, kuidas Fredist parimat välja pigistada ning mis rollis teda mängitada. Fännid ei mõista, miks ta Nemanja Maticile ei võiks puhkust anda, kui 169 cm pikkune ladinaameeriklane suudab kiiremini söötu lükata, on dünaamilisem ja elavdab punasärkide mängu. Hetkel kirjas seitse kohtumist ja värav ning tuleb tõdeda, et mängijat flopiks nimetada ei saa, kui peatreener isegi ei tea, mismoodi teda õigesti kasutada.
Riyad Mahrez, liitudes 27-aastane, Leicesterist Manchester Citysse
Leicesteri talismaniks muutunud alžeerlane tegi üleminekuga kolm rekordit – nüüd on ta kalleim aafriklane, City rekordost ning Leicesteri tulusaim müük. Pep Guardiola nägi teda kui head täiendust paremale äärele, kes annaks puhkust Raheem Sterlingule ning oma tehnilise osavusega muudaks ründeliini veelgi täiuslikumaks.
Kui eelmainitud meestel olid riskiks ka kohanemisvõimekus, siis Mahrez on pigem üsna kindel ost, millega on keeruline alt minna – Premier League’is neli hooaega mänginud ja end tõestanud ääreründaja on teinud kaasa pea kõikides kohtumistes ja skoorinud neljal korral. Kindlasti jääb tema hinge kriipima see penaltieksimus Liverpooli vastu, kus ta sergioramoslikult palli tribüüni kõrgemale tasandile saatis. Peatreener ei pahandanud ja kiitis Riyadi, sest temal oli mune see vastutus enda peale võtta.
Jorginho, liitudes 26-aastane, Napolist Chelseasse
Jorginho oli pikalt Manchester City radaril ning nagu Fredigagi, jäädi itaallasest poolkaitsja osas pika ninaga. Chelsea määras ametisse uue peatreeneri ning Maurizio Sarri teadis, keda ta keskväljale vajab. Sarri käe all suurepäraseks mängujuhiks tõusnud Jorginho jätkab oma karjääri 59-aastase käe all ning on praeguse Chelsea mängustiili nurgakiviks.
Kõik liigakohtumised kaasa teinud poolkaitsja ei toodud tiimi skoorimiseks, vaid mängutempo dikteerimiseks ning hetkel liigub itaallane Premier League’i söödurekordi suunas. West Hamiga mängiti küll väravateta viiki, ent Jorginho tegi kohtumise jooksul 191 puudet ning andis 180 söötu, mis on liiga rekord. Keskmiselt annab ta mängu jooksul üle saja söödu, liikudes kindlalt hooaja rekordi suunas, mis kuulub City keskkaitsjale, 2825 söötu andnud Nicolas Otamendile. Keskvälja metronoomiks kutsutav Jorginho on tõusnud pea asendamatuks meheks sinisärkide leeris.
Naby Keita, liitudes 23-aastane, RB Leipzigist Liverpooli
Guinealase tulevik oli paigas juba 2017. aasta augustikuu lõpus, ent Liverpooliga liitus ta suvel. Üheksa liigamängu on Keita kirja saanud, väravat veel aga pole ning pallur on olnud veidi kimpus ka vigastustega. Naiivne oli temast oodata kui kohest tähesära ja on näha, et Keita on liigaga alles harjumas. Kindlasti aitab teda Liverpooli ääreründaja Sadio Mane, kes on 23-aastase jaoks kui vanemaks vennaks. “Sadio on mulle väga tähtis, ta on kui venna eest. Kui liitusin RB Salzburgiga, siis Mane aitas mind keeleõpingutega, uute sõprade leidmisega ning tutvustas klubi ja linna,” rääkis Keitta Bundesliga kodulehele toona. Nüüd on Mane valmis Liverpooli kaardi kätte võtma ning Nabyle tuuri tegema.