Julen Lopetegui määramine Real Madridi peatreeneriks oli pommuudis. Järgmisel päeval tegi Hispaania jalgpalliliit teadaande, et on loobunud koondise peatreeneri teenetest kõigest 24 tundi enne MM-i algust, olles lausa tuumapommuudis. Mis juhtus Hispaaniaga? Kuidas saab nii professionaalsel tasemel juhtuda sellisi äpardusi, mis võivad mitme aasta töö olematuks muuta ja riigi tähtsaima spordisündmuse tuksi keerata?
Egod, egod, egod
Real Madrid, Barcelona, Hispaania jalgpalliliit. Neil kõigil on egoistlik suhtumine, rõhutades ennast ja seades end esiplaanile. Võib öelda, et see on ka tulemust toonud – Reali kolm järjestikust Meistrite liiga tiitlit on miskit, mida lähitulevikus keegi ei korda. Barcelona sihikindel ja sirgjooneline jalgpall ja platsiväline tegevus on neile toonud Meistrite liiga tiitleid ja seljavõite vihavaenlase Real Madridi üle. Hispaania jalgpalliliit nautis unistuste kategooriasse kuuluvat nelja aastat, kui 2008-2012 aastatel oldi maailma absoluutne tipp, võttes kaks EM-tiitlit ja ihaldatuima, MM-võidu.
Nüüd aga kees jalgpalliliit üle. Real vallandab treenereid vasakule ja paremale, kui absoluutsesse tippu ei kuuluta (loe: tiitleid ei võideta, teine koht ei ole selles klubis piisav), ent see ootamatu otsus vutiliidu poolt vallandada 20 mängu kaotuseta püsinud peatreeneri vahetult enne MM-i, sest ta otsustas sõlmida lepingu Real Madridiga. Liit ei soovinud olla Madridi sabarakk ja lubada neil enda riigi peatreeneriga niimoodi lepingut sõlmida.
Kes on süüdi?
Läheneme olukorrale eestimaisemalt ehk kaalutletumalt, külmemalt, emotsioonid kõrvale jättes. Kuidas võinuks tegelikult selle olukorra lahendada nii, et ei satutaks vutimaailma naerualuseks ning vältides tiimi kreeni ajamist? Kes on süüdi? Kas asi on vutiliidus, et nad sellise otsuse tegid? Või Lopeteguis, et mees ei suutnud asja vaka all hoida? Või on kurjajuureks Real Madrid?
Jalgpalliliit oli teadlik, et tiimis natuke käärib – Barcelona pallurid ei aktsepteerinud sugugi, et nende koondise peatreener siirdub rivaalide juurde ehk ta ei ole enam oma valikutes erapooletu. Kapten Sergio Ramos palus, et Julen jäetaks ametisse, sama palus ka Barcelonast lahkuv klubi legend Andres Iniesta, mõeldes kaugemale kui praegune hetk. Keegi ei palunud liidul treenerit vallandada, vaid lihtsalt tegutseti põhimõttekindlalt.
Lopetegui oli väga lühinägelik ning korrektne asjade käik olnuks nõnda: Reali oleks pidanud jätma ootele ja keskenduma MM-ile ning pärast suurturniiri tegema vastavad otsused, mitte enne või MM-i ajal. Praegu jäi mulje, et mees on mõtetega juba mujal ning õhus on kallutatus Madridi mängijate poole. Kui Julen pidanuks Reali mängijaid pingile istutama, sest nii olnuks ta meelest õige, võinuks see tema Meistrite liiga tiitlikaitsjate juures alustatud treeneritööd raskendada ja erinevaid intriige luua. Keeruline olukord. On infot, et Real ise survestas teda niivõrd, et ta nõustus diiliga. Keegi sai koondisest haisu ninna, survestas Juleni ning peatreener avalikustas info, et asja maha rahustada. Nagu näha, siis ta eksis ja mees vaatab MM-i kõrvalt nagu Juan Mata või Cesc Fabregas.
Real Madrid ei teinud treenerivalikus miskit halba ning nendegi käitumine on mõistetav – kui mees teinuks oivalise turniiri, tulnuks kosilasi ukse taha kraapima ja potentsiaalne kandidaat võinuks käest libiseda. Seetõttu tehti diil ära enne MM-i. Probleemiks oli see, et info lekkis ja nüüd pole koondisel peatreenerit. Selliseid lükkeid on tehtud varemgi, näiteks 2014. aasta MM-il sõlmis Manchester United tollase Hollandi koondise lootsi Louis van Gaaliga lepingu, kuid hollandlane avalikustas diili pärast MM-ilt väljalangemist. Seekord läks lihtsalt nii.
Hispaania on keerulises seisus. Peatreeneri rolli võttis üle koondise spordidirektor, Real Madridi legend Fernando Hierro. Ta on olnud Real Madridis ka Carlo Ancelotti abitreener ning Real Oviedos püsis ta pukis ühe hooaja. Kindlasti on tal mingisugust treenerikogemust, ent kas see on piisav? Hierrol seisab ees elu keerulisim võistlus.