fbpx
Close

Vutilahing, mis algatas riikidevahelise sõjategevuse ehk üheksa fakti, mis sind üllatavad

Avatar

Foto: Brain_Pain/Pixabay

Huvitavaid jalgpallifakte on ajaloo jooksul kogunenud õige palju ning seekord võtab tähelepanu üle vutimängu võimsus ning mida võib üks maavõistlus riikide vahel tekitada.

Eelmiseid huvitavaid fakte loe SIIT.

 1. Esimene jalgpallimängu teleülekanne ei olnud mõni suur kohtumine Inglismaa koondise ja Saksamaa vahel või tähtis matš kohalikus vutiliigas, vaid Arsenal kohtus… Arsenaliga! Nii veider kui see ka pole, siis BBC kandis üle treeningkohtumise Arsenali esindustiimi ja nende reservide vahel 1937. aastal.
 2. Bolton Wanderersi ründaja Wilberforce Montgomery sai peapõrutuse, kui teda visati sõpruskohtumises Wigani vastu pirukaga.
 3. Kuigi jalgpallitrikk nimega Elastico sai kuulsaks Ronaldinho tõttu, kes suutis üliosavalt palli kui liimituna jalal hoida, siis tegelikult on triki loojaks üsna tundmatu jaapani ja brasiilia juurtega pallur Sergio Echigo.
 4. Ka kohtunik on end väljakult suutnud ära saata: nimelt näitas Andoveri rajooni pühapäevaliigas vilemees Martin Sylvester endale punast kaarti, kui ta lõi mängu ajal üht pallurit.
 5. Vabalöök sai prantsuse keeles endale vasteks “jejune,” mis tähendab inglise keeles “lapsikut, tuhmi” ning võeti kasutusele 1910. aastal.
 6. 11 meetri karistuslöögi ehk penaltipunkt võeti kasutusel 1890. aastal majanduslikel põhjustel. Varasemalt kasutati penaltipunkti asemel joont ning selle mahajoonistamine oli kulukam kui täpikese tegemine.
 7. Nüüdseks meie seast lahkunud teadlane Stephen Hawking uuris, kuidas saaks Inglismaa koondis MM-idel edukamalt esineda. Esiteks pidanuks Kolm Lõvi mängima punastes särkides, seejärel kasutama 4-3-3 formatsiooni ning Euroopa päritolu vilemees suurendanuks nende võidušansse, sest eurooplased on harjunud pigem inglise stiilis vutiga ning taunima räpast mängu, kus sukeldutakse ning dramatiseeritakse.
 8. Kuigi Mario Balotelli sai Premier League’is 70 kohtumisega kirja 21 väravat, siis ta andis selle ajaga vaid ÜHE söödu. See sööt oli Sergio Agüerole, kelle võiduvärav QPR-i vastu tõi Cityle kauaoodatud Premier League’i tiitli.
 9. Sheffield Unitedis pallinud Keith Gillespie ja Swansea ridadesse kuulunud Walter Boyd on ainsad mehed, kes on väljakult ära saadetud enne mängu algust, hoides endi nimel maailmarekordit kui kiiremini eemaldatud mängijad. Mõlemad tulid väljakule ja lõid avavile eel vastast, mis ei jäänud kohtunikule märkamata ning punane kaart tähendas ülivarakut duši alla minekut.
 10. Ja viimane ning hullumeelseim fakt tuleb Ameerika maailmajaost, kus El Salvador ja Honduras läksid 1969. aastal juunikuus omavahel MM-i valiktsüklis vastamisi. Avakohtumise võitis Honduras, korduskohtumise El Salvador ning mõlemaid matše saatis kõva vägivald ja fännide omavaheline arveteklaarimine. Riikidevaheline pinge oli juba varasemalt õhus, millest võid lugeda SIIT.
  Üks asi viis teiseni ning 1969. aasta 14. juulil alustas El Salvador sõjategevust, rünnates Hondurase strateegilisi ehitisi. Sõjategevus kestis sada tundi, misjärel sõlmiti rahuleping. Vastasseis püsib kahe riigi vahel tänini.
scroll to top