Poolajaks viis väravat löönud Inglismaa pidi võidu nimel ikkagi roppu vaeva nägema, Euroopa meister oli Leeduga hädas

John Stones of England looks dejected after the UEFA Nations League Semi Final match between Netherlands and England at Estadio D. Afonso Henriques on June 6th 2019 in Guimaraes, Portugal. (Photo by Daniel Chesterton/phcimages.com)

2020. aasta teisipäevastes EM-valikmängudes lõid Inglismaa ja Portugal mõlemad küll viis väravat, aga võidupunktid ei tulnud sugugi kergelt tabelisse.

A-alagrupis Southamptoni kodustaadionil toimunud Inglismaa ja Kosovo vaheline matš algas võõrustajate jaoks suure šokiga, kui juba avaminutil viis Rooma Lazio keskväljamees Valon Berisha Evertoni keskkaitsja Michael Keane’i kohutava eksimuse tõttu külalised juhtima. Inglased vastasid aga jõuliselt: kaheksandal minutil viigistas Raheerm Sterling seisu, Harry Kane aitas omad ette, omaväravaga sai hakkama Mergim Vojvoda ja Jadon Sancho kahe tabamuse toel oldi poolajaks 5:1 ees.

Kosovo aga ei andnud alla. Berisha vähendas 49. minutil kaotusseisu ja kuus minutit hiljem realiseeris penalti Istanbuli Fenerbahce mängumees Vedat Muriqi. Kane’il oli kasutada 65. minutil kohtumise kulgu arvestades päästev penalti, aga selle Nottingham Foresti väravavaht Arijanet Muric tõrjus ning põnevus säilis. Võõrsil kolm väravat alagrupi liidrile löönud Kosovo ülejäänud ajaga siiski kõige uskumatumat stsenaariumit korraldada ei suutnud ja Inglismaa pääses ehmatusega. Kuna Tšehhi oli samal ajal 3:0 parem Montenegrost, siis langes Kosovo alagrupis kaheksa punktiga kolmandaks. Liidril Inglismaal on kirjas 12, Tšehhil üheksa ning Montenegrol ja Bulgaarial kummalgi kaks silma.

Balti riikidest oli võistlustules Leedu ja vastu tuli võtta 2016. aastast valitsev Euroopa meister Portugal. Kuigi Cristiano Ronaldo penaltist läks kohtumise favoriit juba seitsmendaks minutiks ette, siis 28. minutil oli Vytautas Andriuskeviciusel vastus olemas, kes nurgalöögist tulnud palli peaga postipõrkest võrku suunas. Puhkepausile minnes oli seis 1:1, aga edasi kerkis Portugali kangelaseks ei keegi muu, kui Ronaldo, kes lõi mängu lõpuks neli väravat kokku. Üleminutitel sai jala valgeks ka William Carvalho, millega vormistati 5:1 võit. Tabeliseis B-alagrupis on põnev: Ukrainal on kirjas 13 punkti, Portugal (üks mäng vähem peetud) järgneb kaheksa ja Serbia seitsme punktiga. Luksemburg hoiab eelviimast kohta nelja silmaga ning üks punkt on ette näidata Leedul.