fbpx
Close

Mida panustades mitte teha?

Avatar

Foto: Damonify/Pixabay

Viimastel aastatel on panustamine läinud aktiivsemaks ka eestlaste seas ning on tekkinud inimesi, kes tahaksid selles valdkonnas endale sissetulekut tekitada. Probleemiks on aga, et kuidas kasumlikult panustada, mida vaadata, millest alustada?

 

Mis on panustamise võlu? Miks see on nii kaasahaarav ja põnev? Kuna inimesed otsivad adrenaliini, mis on ka sõltuvusttekitav, siis panustades tekib hasart ja süües kasvab isu. On üpris raske panustada vaid korra ning, olenemata tulemusest, jätta see sinnapaika. Ikka tekib mõte, et äkki panustaks seekord rohkem, siis saan kaotatud raha tagasi või et “mul eelmine kord läks hästi ja võitsin. Miks mitte ka seekord?”

Panustamise suurimaks vaenlaseks oled sina ise. Mida see tähendab? Kui lähed emotsionaalseks, siis kaotad. Pikas perspektiivis kindlasti. Aga ei ole kerge jääda rahulikuks, kui võidad või kaotad. Ikka tahaks kas juubeldada või pettuda. Aga juubeldades võid teha lolli otsuse, millega kaotad meeletult ning pettudes võid teha otsuse, millega kaotad veelgi enam.

Näiteks on hobipanustajate, kes mängivad põnevuse pärast, suurim error see, et kaotades üritatakse järgmise panusega kaotust tagasi teha. Vaadatakse koefitsiente ning lajatatakse summa peale. Kui närv väga must, siis pannakse kõik mängu. Kõik või mitte midagi. Aga olenemata tulemusest, pole see pikas perspektiivis kasumlik.

Tõenäosus, et võidad ja jäädki võitma, on pea olematu. Alati tuleb kaotusi ning nendest tuleb õppida. Panustamine on nagu elu – selleks, et edasi liikuda ning kasumis olla, tuleb süsteemset rütmi hoida ning kainet mõistust säilitada. Pigem väiksed võidud ja jääda kasumisse kui “go big or go home” ning kukkuda kõrgelt. August välja ronimine on kordades stressirohkem, aeganõudvam ning närvesöövam kui panustada väiksema riskiga ja teha seda süsteemselt, regulaarselt. 50 panuse pealt kokku teenitud sada eurot võib tunduda vähe, aga see on rohkem, kui teha üks “go big or go home” panus ja jääda nullile.

Pane panustamiskontole raha, mida sul pole kahju kaotada. See reegel käib ka investeerimise kohta – kasuta raha, millest sul pole kahju. Näiteks kolmanda järgu säästud või raha, mis sul niisama seisab, millel niikuniii mingit kasutust pole. Ära proovi seda raha kasutada kui kiire tulu tekitamiseks – ülimalt suure tõenäosusega sa hävid. Sul pole garantiid, et saad selle raha, sest jalgpall on ümmargune ja kõik on võimalik.

Miks ei peaks kihlveokontorid muretsema, et äkitselt tekib suur hulk inimesi, kes hakkavad pikas perspektiivis võitma ning jätavad kontorid kahjumisse? Sest neid, kellel on niivõrd tugev inimloomus, raudne närv ning enesele kindlaks jäämine, on niivõrd vähe. Tihti tehakse konto, panustatakse, veidi võidetakse, siis kaotatakse, siis pannakse uuesti raha peale, aga need ameerika mäed jäävadki kestma, sest ei suudeta võtta asja kaine mõistuse ja raudse närviga ning kui isegi suudetakse alla neelata mõned valusad kaotused, siis alateadlikult kas enam ei julgeta panustada või minnakse ahneks. Standard inimloomus, kui nii öelda.

 

 

scroll to top