fbpx
Close

Liverpooli jalgpalliklubi tegemisi kajastav portaal: Van Dijki ja Klavani särgivahetus ilmestab Jürgen Kloppi edukat tööd

Avatar

Foto: Imago-Focus Images/Scanpix

Eesti meeste jalgpallikoondis võõrustas 9. septembril maailma tippu kuuluvat Hollandit. Vastu tuli võtta küll 0:4 kaotus, kuid välismaa meedias ei jäänud tähelepanuta, kuidas Sinisärkide kapten Ragnar Klavan ja hiljuti UEFA aasta parima mängija auhinna pälvinud Virgil van Dijk kohtumise järgselt mängusärke vahetasid.

Mulluse Meistrite liiga finalisti tegemistele suunatud portaali Liverpool.com üks ajakirjanikest Joel Rabinowitz toob arvamusloos välja, et kui Van Dijk on tänapäeva Liverpooli üks tipptegijaid, siis Klavan, kes mängis seal aastatel 2016-2018, on endiselt klubi fännide poolt armastatud. 33-aastane Klavan oli Rabinowitzi sõnul kui asjatundlik ja kasulik mängumees Kloppi jaoks, kes aitas kaasa ajal, mil Liverpoolist hakkas taas kujunema jalgpallimaailmas nii-öelda kardetud jõud.

“See [särgivahetuse] hetk viis tõdemuseni, kui kaugele on Liverpool jõudnud nii lühikese ajaga keskkaitsjate osakonnas. Lihtne on unustada, et Klavan tegi Liverpooli särgis kaasa 53 mängus oma kahe hooaja jooksul ja mitte kuigi kaua aega tagasi oli ta võistkonnale üks usaldusväärsemaid mehi kaitseliinis. Hoolimata sellest, et Klavan toodi klubisse parimal juhul varumängijaks, alustas ta algkoosseisus mitmetes kaalukates mängudes, mille seas 3:1 ja 4:3 võidumängud Londoni Arsenali vastu, 1:0 võidumäng Manchester Cityga ja 0:5 kaotusmäng City vastu hooajal 2017/18.

Veel mõni aeg tagasi oli Liverpoolil suur keskkaitsjate probleem. 2015. aasta oktoobris Kloppi esimeses mängus Tottenham Hospturi vastu White Hart Lane’il oli keskkaitsepaariks Mamadou Sakho ja Martin Škrtel ning vahetusmeestepingilt oli võtta keskkaitsjatest vaid Kolo Toure. Pooleks hooajaks toodi jaanuaris laenulepingu alusel juurde Steven Caulker, kuid tema jooksis algkoosseisus platsile vaid korra ja mitmel juhul kasutati teda ründes, kelle peale pikka palli mängida. Sakho, Škrtel ja Toure lahkusid hooaja lõpus klubist. Samal suvel saabus Schalkest vabaagendina Joel Matip ja temast sai koos Dejan Lovreniga vägagi arvestatav keskkaitsepaar. Samas esines mõlema puhul tõuse ja mõõne ning tihti avaldasid esituste järjepidevusele mõju erinevad vigastused. Liverpoolil puudus kontroll kaitseliini organiseerituses.

2016/17 hooaeg tõestas, et Matipi, Lovreni ja Klavani valik osutus piisavalt konkurentsivõimeliseks, et platseeruda esinelikus ning hiljem kvalifitseeruda Meistrite liigasse play-offi kaudu, kui alistati Hoffenheim. Samas oli alati selge, et Liverpool vajas tõeliselt kvaliteetset mängijat keskkaitsesse. Kloppi jaoks oli Van Dijk parim kandidaat, kes suudab tõsta kaitsetöö kvaliteeti ja kuigi 2017. aasta suvel läbirääkimised Souhtamptoniga (Van Dijki eelmine koduklubi – toim.) nurjusid, saabus hollandlane jaanuaris klubisse. 2017. aasta detsembris pidi Liverpool kasutama Georginio Wijnaldum-Dejan Lovren-Emre Can kaitseliini Brighton & Hove Albioniga mängus ning kuigi teeniti 5:1 võit, osutus see kohtumine pöördepunktiks kui drastiliselt on kaitsemängijate olukord praeguseks muutunud.

2018. aasta 1. jaanuaril lõi Klavan üleminutitel Burnley vastu 2:1 võiduvärava ning söödu andis Lovren. See oli sobiv lõpp Van Dijki eelsele ajastule. Lovrenist sai seejärel Van Dijki keskkaitsepartner hooaja teises pooles kuni Meistrite liiga finaalini välja. Kuigi horvaat on saanud vägagi palju kriitikat oma Liverpooli karjääri jooksul, pakkus ta selle perioodi jooksul silmapaistvaid esitusi ning oli sammukese ees Matipist.

2018/19 hooajaks oli Kloppil kasutada järgmine pusletükk Joe Gomez, kes varasemalt tegutsenud vasakkaitsjana eelmise peatreeneri Brendan Rodgersi käe all ja keda seganud mitmed tõsised vigastused. Kui hakkas ajapikku selgeks saama, et edasine karjäär jätkub tal keskkaitses, sai temast ideaalne keskkaitsepaariline Van Dijkile. Tal oli olemas kiirus, suurepärane mängulugemine ja oma rahulikkusega palliga tegutsemisel tõusis ta esimeseks valikuks pärast hollandlast. Edukat hooaega jäi varjutama detsembris saadud jalaluumurd Burnleyga mängus. See avas omakorda ukse Matipile tõusmaks esile ja 2019. aasta sees jõuda oma Liverpooli karjääris uutesse kõrgustesse. Ta mängis lõpuks olulist rolli Meistrite liiga võidu teekonnal ja pakkus samuti Premier League’is märkimisväärseid esitusi.

Nüüdseks on Liverpool jõudnud kohta, kus Lovrenist, kes kuulus 2018. aasta Meistrite liiga finaalis ja maailmameistrivõistluste finaalis Horvaatia koondisega algkoosseisu, on sattunud klubis neljandaks valikuks. Ta on üpris kaugel algkoosseisu kohast, aga mitte seetõttu, et tema vorm on langenud, vaid Van Dijk, Gomez ja Matip on arengut näidanud. Kui kõigest kahe aasta eest oli Kloppi kõige usaldusväärseim varuvariant kaitsesse Klavan, siis olukord on muutunud nii palju, et Van Dijk on suuteline Ballon d’Ori valikus Lionel Messit ja Cristiano Ronaldot edestada. See pole torge Klavani [taseme] suunas, kes lausa imetlusväärselt suutis toona vastata Liverpooli vajadustele, aga kuna kaks meest pärast koondisemängu kohtusid särkide vahetamiseks, oli see hea meenutus Liverpooli viimaste aastate kaitsemängijate revolutsioonist.”

scroll to top