149 omaväravat, suust kukkunud proteesid ehk 8 üliveidrat jalgpallimatši, mis tunduvad ebareaalsed

Jalgpalli on maailmas mängitud juba kaks sajandit ning selle aja jooksul on toimunud õige veidraid kohtumisi, mida on keeruline selgitada. Oleme leidnud kaheksa üpris kummalist matši, mis vajavad kindlat väljatoomist.

Sunderland – Derby County 8:0 (1894. aasta)

Esimese divisjoni avavooru kohtumine Sunderlandi ja Derby vahel algas ilma peakohtunikuta, kes jäi mängule hiljaks. Tema asemele määrati varukohtunik ning kui peakohtunik Kirkham kohale jõudis, oli poolaeg juba läbi saanud ning Sunderland juhtis 3:0. Seejärel pakkus ta Derbyle välja, et äkki nad tahavad mängu uuesti alustada (???), null-nullist. Derby muidugi nõustus, kuid Sunderland tagus neil “teisel” ja “kolmandal” poolajal puuri täis ja Derby kaotas 0:8.

Dulwich Hamlet – St Albans City 8:7 (1922. aasta)

See kohtumine algas juba kummaliselt: FA karika neljanda ringi avakohtumises 1:1 viiki leppinud tiimid ei saanud korduskohtumisele minna parimas rivistuses, sest St Albansi puurivaht oli kaduma läinud ning tiim pidi varuväravavahi puudumisel panema väravasse kaitsemängija, mis selgitab ka kaheksat sisselastud väravat. St Albansi eest tegi skoori Inglismaa koondislane Wilfred Minter, kes skooriski seitsmel (!) korral.

Noerager – Ebeltoft 4:3 (1960. aasta)

Mängu lõpp hilines, sest kohtunik Henning Erikstrup tahtis vilistada mängu lõppenuks, kuid ta proteesid kukkusid suust välja. Kuni ta otsis pallimurust oma proteese, skooris Ebeltoft viigivärava. Peakohtunik aga luges värava määrustevastaseks, sest 90 minutit oli juba täis tiksunud, kuigi ta polnud veel lõpuvilet andnud.

Saksamaa LV – Austria 1:0 (1982. aasta)

1982. aasta MM-i grupifaasi viimases voorus vastamisi läinud tiimid teadsid, et sakslaste ühe või kaheväravaline võit tagaks mõlema edasipääsu ning Alžeeria jääks esimesena ukse taha. Kümnendal minutil skooris Horst Hrubech Saksamaa eest ning seejärel mängisid mõlemad tiimi üliigavat vutti, pekstes pikka palli ette, ründajad lõid sihilikult väravast mööda ja pallurid ei söandanud vastaselt palli isegi ära napsata.

Alžeeria andis sisse ametliku protesti, mille FIFA tagasi lükkas – nimelt leidis organisatsioon, et ühtegi reeglit ei rikutud ning tulemus jäi jõusse.

Brasiilia – Tšiili 2:0 (1989. aasta)

Tšiili vajas Brasiilia vastu võitu, et kvalifitseeruda 1990. aasta MM-ile. 67. minutil, kui tšiililased olid 0:1 kaotusseisus, otsustas kiiper Roberto Rojas teeselda pürotehnikaga pihta saamist. Vihane Tšiili koondis lahkus väljakult protestimärgiks, lootes, et mäng lükatakse edasi ning alustatakse nullist. Otseülekannet teinud mitmed telekaamerad aga salvestasid Rojase teesklemise, mille peale tunnistas kiiper üles, et tegelikult lõikas ta enda otsmikku žiletiga, lootes jätta tõetruud muljet ning lootuses matši edasi lükata.

Brasiiliale määrati 2:0 võit ning Tšiili jäi MM-i ukse taha. Tšiili jäi karistuseks eemale ka 1994. aasta MM-i valiktsüklist ning Rojas sai eluaegse mängukeelu, karistada said ka mitmed Tšiili jalgpalliliidu ametnikud.

Barbados – Grenada 4:2 (1994. aasta)

Kariibide karika valikringis pidi Barbados alistama Grenada kahe väravaga, et edasi pääseda. Barbados pääseski 2:0 juhtima, kuni 83. minutil lõi Grenada ühe tagasi. Seejärel tegid barbadoslased kavala triki ja lõid omavärava: nüüd, kuna mäng oli liikumas lisaajale, tähendas see Barbadosele rohkem aega, et lüüa värav – nimelt võrdus tollel ajal lisaajal saadud tabamus kahe tavaväravaga. Grenada hammustas plaani läbi ning Barbados kaitses lõpuminutiteni nii enda kui vastaste väravat. See neil õnnestuski ja lisaajal lõigi Barbados “kuldse värava”, võites 4:2 ja pääses karikavõistlusele.

AS Adema – SO I’Emyrne 149:0 (2002)

SO I’Emyrne oli juba enne seda mängu kroonitud Madagaskari meistriks, kui eelnevas kohtumises viigistati DSA Antananarivoga 2:2 – tiitlist hoolimata olid värsked meistrid viigi pärast vihased, kuna kohtuniku viimasel minutil määratud penalti jättis nad võiduta. Adema vastu polnud miskit enam kaalul ja meistrid otsustasid korraldada tõelise protestiaktsiooni, lüües endale 149 omaväravat. Meistrite peatreener sai protestiaktsiooni eest nelja-aastase juhendamiskeelu ning neli pallurit pidid hooaja lõpuni jääma pealtvaatajaks.

Bena Tshadi – Basanga (1998)

See kohtumine võib kuuluda folkloori, sest kohtumine toimus Kongo kodusõja ajal ning otseseid tõendeid juhtunust pole. Kohalik väljaanne teatas, et mängu seisuks oli 1:1, kui piksenool tabas märga väljakut, tappes kõik Bena Tshadi mängijad. Artiklis seisis veel, et 30 inimest said põletushaavu, kuid Basanga tiimi liikmed vigastada ei saanud. Kummaline?