Kümme päeva tagasi mängis oma riigi ajaloo esimese MM-finaali Horvaatia, kes alistus teistkordselt maailmameistriks tulnud Prantsusmaale 2:4. Rõõm valitses mõlemas leeris, sest ühest küljest üllatas Horvaatia jalgpallimaailma ning tõi uut hingamist ja prantslased said kahe suurturniiri finaalkaotuse kõrvale kauaoodatud võidu. Aga enne suurt mängu juhtus turniiril õige palju ning mitmed olukorrad jäid hinge närima.
10. Kui Harry Kane skoorinuks Horvaatia vastu
Poolfinaalis kohtus Inglismaa Horvaatiaga ning inglased läksid ka juhtima, ent lisaajal suutsid horvaadid Mario Mandžukici ülimagusast väravast end finaali viia. Kuid avapoolajal oli turniiri suurimal väravakütil Harry Kane’il eluvõimalus viia inglased 2:0 ette. Muidu kindlaid võimalusi realiseeriv kapten lõi kolmelt meetrilt tühjast väravast mööda ja tabas posti. Kas see tabamus otsustanuks mängu?
9. Mehdi Taremi ja Portugal
Üks närvesöövamaid alagrupis toimunud kohtumisi peeti Portugali ja Iraani vahel. Portugal läks Ricardo Quaresma meisterlikkuse abil juhtima, kuid iraanlased viigistasid mängu penaltipunktilt. Iraan vajas edasipääsuks võitu ja mängu lõpus oli Mehdi Taremil oivaline šanss viia iraanlased esmakordselt grupifaasist edasi…. kuid ta lõi palli küljevõrku. Ja Portugal läks edasi.
8.Edinson Cavani ja ebaõnn
Uruguai oli Portugali vastu fenomenaalne ning ründaja Edinson Cavani meisterlikkus viis Cristiano Ronaldo ja Portugali koju. Juba räägiti uruguailaste potentsiaalsest poolfinaalkohast ning et nad suudavad prantslastega sammu pidada, kui Cavani vigastus jättis Uruguai hambutuks. Ja veerandfinaalis jäädi tulevastele maailmameistritele alla.
7. Jaapan mänginuks SELLE nurgalöögi lühikese sööduga lahti
Me kõik mäletame seda kontrarünnakut kaheksandikfinaali lõpuminuteil, kus Belgia tormas jõududega rünnakule, Romelu Lukaku ei teinud ühtki pallipuudet, ent viis jaapanlaste kaitseliini kohvile ja Nacer Chadli lõi võiduvärava. Normaalaeg jäänuks lühikeselt lahti mängides (ilmselt) viiki ja ees oodanuks 30 minutit.
6. James Rodriguez ei saanuks vigastada
Inglismaa – Kolumbia kaheksandikfinaal jääb inglastele veel ülimalt pikaks ajaks meelde. SEE penaltiseeria ning üliraske lisaaeg. Aga räägime Kolumbiast. Nimelt sai nende täht James Rodriguez grupifaasis vigastada ning jäi kaheksandikfinaalist eemale. Tema suutnuks seda mängukulgu muuta. Mine tea, ehk mänginuks Kolumbia poolfinaalis Horvaatia vastu?
5. Roberto Martinez ei väristanuks nii palju
Belgia koondise peatreeneri närvid ei pidanud vastu. Nad olid 3-4-3 formatsiooni mänginud kaks aastat ja püsinud kaotuseta. Ja siis tuli vastu Brasiilia ning mängiti neljase kaitseliiniga. Nende vastu pääseti, kuid siis tuli Prantsusmaa ja põruti. Miks muuta miskit, mis töötab?
4. Inglismaa ei andnuks Sam Allardyce’ile kinga
Inglismaa koondis mängis muretumat jalgpalli kui eelnevatel suurturniiridel, sest õhkkond oli muretum, pingevabam, sõbralikum ja kokkuhoidvam. Selle eest tänatakse peatreener Gareth Southgate’i, kes aga sattus treeneritoolile veidi juhuslikult. Sam Allardyce sattus skandaali, kui rääkis keelatud võtete kasutamisest peatreenerina ning jalgpalliliit otsustas mehest vabaneda. Kas “Suur Sämm” suutnuks sellist õhkkonda hoida või langenuks Inglismaa juba grupifaasis?
3. Lionel Messi penalti Islandi vastu
MM-i eel räägiti tavaliseks saanud duellist ehk Lionel Messist ja Cristiano Ronaldost. Loodeti näha nende vastasseisu näiteks veerandfinaalis, kuid mõlemad langesid juba varem. Kui Ronaldo tegi üldjoontes hea turniiri, siis Messi oma nähti läbikukkumisena. Avamängus Islandi vastu eksis Argentina kapten penaltil ja väikese saareriigiga tehti pettumustvalmistav 1:1 viik. Järgmises mängus oldi juba vaimselt nõrgemad ja alistuti 0:3 Horvaatiale. Kas see penalti muutnuks Messit ja julgustanud Argentinat? Kindlasti.
2. Saksamaa polnuks nii hooletu
Kolm kohtumist jäi tiitlikaitsja Saksamaa laeks sel MM-il. Šokk-kaotus Mehhikole ning Lõuna-Koreale panid päid vangutama, kuid asjad olid pahasti juba enne turniiri algust. Nigelad esitused enne MM-i näitasid tiimi nõrgad kohad ära, kuid neid ignoreeriti, lootes, et küll õigel päeval kõik laabub. Me kõik teame, kuidas läks.
1. Hispaania poleks vallandanud Julen Lopeteguid
Kui Hispaania Portugali vastu alles sooja tegi, oli Lopetegui juba vallandatud. Selline lause võiks alustada Hispaania jalgpalliliidu välja antud 2018. aasta aastaraamatu alapealkirja “Suvi”. Kaks päeva enne turniiri algust tuli ilmsiks, et peatreener on sõlminud lepingu Real Madridiga, mis jõustub pärast MM-i lõppu. Sellest hoolimata otsustas vutiliit ta vallandada, vihjates huvide konfliktile. Koondises spordidirektorina töötanud Fernando Hierro võttis tiimi MM-iks üle, kuid üllatuslik kaotus korraldajamaa Venemaale jättis nende laeks kaheksandikfinaali. Mis võinuks küll olla…